Szilágyi Ágnes
viselkedés elemző
szilagi89@gmail.com
Ügyfeleink közt vannak, akik képzés-, tréning-, vagy workshop résztvevőjeként jártak nálunk először. Ágival is így kerültünk kapcsolatba. Miután a Károli Gáspár Református Egyetemen elvégezte a pszichológia alapszakot, az Élet-Öröm Programok keretein belül life- és business coachképzést végzett falaink között. Jelenleg is elsődlegesen coachinggal foglalkozik. Távlati tervei közt szerepel, hogy a Károlin elvégzi a pszichológia mesterszakot.
Miért választottad ezt a hivatást, hogyan sodródtál efelé?
A sodródtam elég jó kifejezés ebben a helyzetben. Én magyar szakon kezdtem a tanulmányaim, csak utána nyergeltem át a pszichológiára.
A kezdetek azonban nagyon régre nyúlnak vissza. Édesanyám szokta mesélni, hogy már két éves koromban én voltam, aki vigasztalta a többi gyereket, később általános iskolában is én voltam a lelkizős lány. Azt hiszem ezt a vonalat anyukám részéről örököltem. Anyai nagyapám a példaképem abból a szempontból, hogy hová is szeretnék fejlődni emberként. Mindig segítőkész volt és életemben egy rossz szót sem hallottam tőle másokra.
Azután középiskolában - egy lány iskolában -, nagyon jó baráti köröm volt, akikkel egy kis író társaságot alkottunk és, mint írók úgy gondoltuk, hogy nagyon fontos hiteles, emberi karaktereket alkotni. Ennek hatására erősödött fel bennem a pszichológia iránti érdeklődés. Minden fellelhető újságcikkre rávetettem magam, ami a lelkiség témáját érintette, de ekkor még komolyabb műveket nem olvastam. Később egy párkapcsolati kudarcot követően egyik barátnőm ajánlására olvastam el Popper Péter: Ne menj a romok közé című könyvét. Azt követte számos másik a párkapcsolati pszichológia területéről, azzal a szentimentális elképzeléssel, hogy meg fogom találni a tökéletes párkapcsolat titkát. Miközben folytattam a magyar szakos tanulmányaimat már a barátaim, családom is egyre többször fordult hozzám tanácsért, sőt még a szaktársaim is elkezdtek megkeresni ilyen témákban. Akkor még azzal a hozzáállással segítettem nekik, hogy én megmondom a tutit. Később jött el a fordulópont, amikor egy barátom azzal keresett meg, hogy mit tegyen, ha a tizenhat éves húga elkezdett drogozni. Azt tanácsoltam neki, hogy forduljon valódi szakemberhez, viszont keletkezett bennem egy óriási frusztráció is: itt van a legjobb barátom és nem tudok neki segíteni, mivel nem rendelkezem a segítő munkához szükséges szakmai alapokkal. Így jutottam el odáig, hogy 24 évesen még nem léptem be a munka világába, hanem tovább tanultam, hogy segítő pályára léphessek.
A pszichológia másodévében már eléggé bennem volt a tenni akarás, ezért jelentkeztem a Károli kortárs segítő csoportjába, a SOULítóba. Ott Dr. Mailáth Nóra klinikai szakpszichológus vezetésével sajátíthattuk el a segítő beszélgetés módszertanát, később ő volt a csoportvezetőnk is. Nagyon hálás vagyok, amiért az ő szupervíziója mellett tehettem meg az első lépéseimet. Emlékszem, az első konzultációs órámon kétszer annyira izgultam, mint a kliens, de nagy biztonságot adott az, hogy bármi történjék Nórához és a csoportomhoz fordulhatok segítségért.
Kinek ajánlod magad, mint szakember?
Tapasztalataim leginkább fiatal-, és középkorú felnőttekkel van. Viszont volt, hogy idősebb kollégával való beszélgetés következtében sikerült tisztáznom egy évtizede fennálló kérdését, ez különösen jó érzéssel töltött el.
Jelenleg 3+1 témakörben fordulhatnak hozzám; az érzelmi intelligencia (EQ) fejlesztés, kommunikáció fejlesztés, párkapcsolati coaching, valamint a time management (időgazdálkodás), de ha egy valamit kéne kiemelnem az az EQ fejlesztés, mert ez a terület az összes többire nagy hatást gyakorol.
Az érzelmi intelligencia fejlesztést azoknak javaslom, akik szeretnék megtanulni beazonosítani az érzelmeiket, elsajátítani azt a képességet, hogy megértsék az üzenetüket, valamint nagyobb önbecsülésre tegyenek szert, harmonikusabb emberi kapcsolatokat alakítsanak ki, továbbá képesek legyenek önmaguk számára megfelelő célok meghatározására és elérésre.
A kommunikáció fejlesztés inkább a szükségletekről, technikákról és formulákról szól.
Időgazdálkodási kérdésekben azoknak tudok segíteni, akik folyton elfoglaltak vagy túlvállalják magukat, akiknek gondot jelent feladataik priorizálása, a céljaik kidolgozása és részekre bontása, vagy akiknek papíron nagyon sok idejük van, de az a hétköznapokban valahogy mindig eltűnik. Segítek abban, hogy fókuszáltabban dolgozzanak és ne csak fussanak maguk után.
Felmerülhet az is, hogy dolgozhatunk-e együtt olyannal, aki más okból kifolyólag terápiára jár? A válasz igen, a terapeuta tudtával és beleegyezésével lehetséges, például az ügyfél időgazdálkodási képességein.
Mi az, ami ráveszi az embereket arra, hogy az érzelmi intelligenciájukat fejlesszék és ezért coachingra menjenek?
A coachingban van olyan módszer, amely közelebb áll hozzád?
Ennek a szemléletnek a másik része, hogy - mint ahogy a legtöbb mítosz, mese, regény és film felépül -, a hős útja-modellt a kliensek esetén is tudjuk alkalmazni. Nagy segítség lehet az, ha valaki egy kicsit átül a saját élete "rendezői" székébe. Ezáltal eltávolodik a problémától, már nem azonosul vele olyan mélyen, így elkezdheti végre a megoldásait kidolgozni. Elvégre papíron és cellulózon minden lehetséges, a megoldhatatlannak tűnő helyzetem megoldása is.
Ha minden kötél szakad, ott a storycoaching harmadik lehetősége: maguk a történetek. Filmek, regények, anekdoták, mesék. Nem csak sokat mondanak rólunk a kedvenceink, de sokat adhatnak nekünk is, például megoldási mintákat. Hiszen az ember utánzás révén tanul, viszont az utánzáshoz kell egy minta.
Mit szeretsz bennünk, mi az, ami rávett, hogy az ügyfeleink körébe lépj?