Egészségfejlesztő tréner
/Lejjebb olvashatók a egészségfejlesztő trénerrel kapcsolatos információk, a REDWoodban dolgozó szakemberek, elérhetőséggel./
KIT NEVEZÜNK EGÉSZSÉGFEJLESZTŐ TRÉNERNEK? Mivel foglalkozik?
Az egészségfejlesztő tréner olyan pedagógia/pszichológiai/sporttudományi/sportedzői komplex végzettséggel rendelkező szakember, aki segíti az egyéneket és csoportokat az egészséges életmód kialakításában és fenntartásában. A tréningek során a résztvevők megismerkednek az egészséges életmód alapelveivel, valamint gyakorlati eszközöket-, és technikákat tanulnak, melyekkel javíthatják fizikai-, és mentális egészségüket. Az egészségfejlesztő tréner munkája hozzájárul az emberek életminőségének javításához és a betegségek megelőzéséhez.
Az egészségfejlesztő tréner feladatai:
Egyéni-, vagy csoportos konzultáció, coaching
Segítségnyújtás az egyéni célok meghatározásában és elérésében, valamint az egészséges szokások kialakításában.
Életmódprogramok tervezése és vezetése
Részletes programok kidolgozása a táplálkozás, mozgás, stresszkezelés és egyéb életmódbeli területeken.
Tudatosságfejlesztés
Az egészséggel kapcsolatos ismeretek bővítése és a helyes döntések meghozatalának támogatása.
Motiváció és támogatás
A résztvevők motiválása és támogatása az elért eredmények fenntartásában.
Van-e esetleg általános módszer, amivel dolgozik, ha igen, hogyan kell elképzelni, mi a
folyamat?
"Minden Klienssel egyéni stratégiát alakítok ki a sikeresség érdekében. Nincs két egyforma eset. A foglalkozás oktató jellegű, fejlesztő hatású, központjában az egyén igényei állnak. Munkámat edzői, sport szakoktatói, coaching módszertani és pedagógiai elvek mentén végzem." /Benke Csilla/
Egy-egy felmerülő kérdés esetén egyszeri konzultációs alkalom is elegendő lehet, hosszabb együttműködés esetén minimum 3-5 alkalom szükséges általában.
KIKNEK ÉRDEMES EGÉSZSÉGFEJLESZTŐ TRÉNERHEZ FORDULNIUK?
- Aki szeretné életmódját célzottan, biztonságosan, valódi információk segítségével javítani.
- Olyan tudásra szeretne szert tenni, melyet önállóan is tud alkalmazni a későbbiekben.
- Aki minőségi módon szeretné gondját viselni fizikai és lelkiállapotának.
- Aki szeretne javítani közérzetén, de tanácstalan abban, hova, milyen szakemberhez forduljon
a kérdéseivel, problémájával (pszichológus, gasztroenterológus, dietetikus, gyógytornász, személyi edző, stb.) - Jobb közérzetre, önértékelésre, optimális fizikai állapotra vágyik.
- Fogyni szeretne, de tanácstalan abban, hogyan érje el célját.
- Amatőr sportolóként keres mentális támogatást versenyfelkészüléshez.
- Aki támogatást, mentorálást keres, valakit aki a sikerig kíséri az életmódváltás folyamatában.
- Aki szeretne minden számára reálisan elérhető lehetőséget megragadni, hogy saját magát a legjobban működtesse és ebben példát tudjon mutatni, használható alaptudást tudjon átadni a gyermekeinek.
- Aki szeretne hiteles információt kapni az általa alkalmazni kívánt fogyókúrás, egészségmegőrző technikáról, annak előnyeiről és hátrányairól, várható eredményéről.
- Hosszú inaktív időszak után, vagy 40 felettiként életében először szeretne rendszeresen mozogni, elkerülve a sérüléseket.
MILYEN KÉRDÉSKÖRÖKBEN LEHET HOZZÁ FORDULNI?
- biztonságos fogyás, testsúlycsökkentés, elhízás megelőzésének személyre szabott
lehetőségei - önbizalom fejlesztése, közérzetjavítás, egészséges és harmonikus testkép kialakítása
- táplálkozási trendek az egészséges életmód alapvető szabályainak tükrében
A prevenció megelőzést jelent. Könnyebb egy kellemetlen tünetet megelőzni tudatossággal,
odafigyeléssel, mint egy kialakult betegséget kezelni és gyógyítani.
Napjainkban tipikus határállapotok a gyakori derékfájás, a testsúlyingadozás/gyarapodás, a hangulatingadozás, melyek a legtöbb esetben első figyelmeztető jelei annak, hogy változtatni kell!
Ne várjuk meg, amíg a probléma orvosi szakellátást igénylő szintre eszkalálódik!
Egy kisebb derékfájdalom, vagy fejfájás az irodai munkát végzők körében nagyon gyakori.
Mindkettő minimális, napi rutinba könnyedén beilleszthető néhány perces praktikával
megelőzhető, kordában tartható.
A preventív szakember feladata a szűrővizsgálatokon való részvételek hangsúlyozása is!
Komoly, markáns tünetek esetén javasolja háziorvos, ortopéd orvos, dietetikus vagy más egészségügyi szakellátó felkeresését.
A preventív szakember munkája segítő, oktató jellegű. Nem végez gyógyító tevékenységet, csak felhívja a figyelmet annak fontosságára, esetleges szükségességére. A prevenciós tanácsadás nem helyettesít semmilyen egészségügyi ellátást, célja kizárólag a tájékoztatás, a Kliens adatainak dokumentálása, a Kliens oktatása.
MILYEN KONRKÉT ESETEKBEN ÉRDEMES HOZZÁ FORDULNI? MIBEN SEGÍT?
VEGYÜNK EGY PÉLDÁT:
Andi 41 éves, irodai ülőmunkát végez, 2 gyermek édesanyja, Budapesten él családjával. Hagyományos háztartást vezet. A gyermekvállalást kísérő testi változások és az ülőmunka nyomot hagytak önbizalmán is. Fellángolás szerűen többször próbált már fogyókúrázni, edzeni, de idővel mindig úgy érezte, vagy ő nem elég kitartó, vagy egyszerűen az egész nem neki való, már plasztikai beavatkozáson elgondolkozott, de erről még a barátnőivel is alig beszélt, a háziorvost pedig nem merte megkérdezni. Szeretné jobban érezni magát a bőrében. Most, hogy a gyerekek már nagyobbak, magára is több időt szeretne fordítani.
Vajon, ha egy diétás magazin havi programját kipróbálja és heti 1-2 alkalommal ellátogat egy pilates órára az célravezető lesz számára?
Vagy a diéta hosszú távon nem összeegyeztethető a családi hétköznapokkal, a pilates órák pedig el-el maradoznak a délutánra jelentkező derékfájás/fejfájás, esetleg a számára nem komfortos fitnesztermi közeg miatt?
Megszámlálhatatlanul sokszor találkoztam edzőként és trénerként a fentihez hasonló esetekkel.
Az életkor előrehaladtával egyre nagyobb szükség lenne arra, hogy minőségi figyelmet szenteljünk fizikai és lelki állapotunknak, ugyanakkor egyre kevesebb erre fordítható időnk és energiánk marad a napi rutin miatt. Ilyenkor érdemes a rendelkezésre álló időt tervezetten kihasználni: célzott, személyre szabott megoldást keresni, olyat ahol a program igazodik a lehető legjobban hozzánk és nem mi próbálunk meg egy bizonytalan eredményű formatervet magunkra kényszeríteni. Az egészségfejlesztő tréner diétás étrendet nem ír elő, de segít megérteni a szervezet működését és megtanítja az alapvető szabályokat, mely segítségével a haszontalan és esetleg veszélyes trendeket már a Kliens is könnyen azonosítja és elkerüli. (Pl. citromdiéta)
AZ EGÉSZSÉGFEJLESZTŐ TRÉNER HATÁSKÖRÉN KÍVÜL ESIK
Az egészségfejlesztő tréner nem foglalkozik testi és lelki betegségek kezelésével, gyógyításával.
Az egészségfejlesztő tréner a fiatal felnőtt, felnőtt korú egészséges emberek fejlesztésével foglalkozik. Kompetenciahatárait betartva működik, azokon túl a Klienst a megfelelő szakellátóhoz irányítja.
Az általa vezetett foglalkozás nem minősül gyógyászati kezelésnek és nem helyettesít ilyet.
A Kliens saját akaratából vesz részt a foglalkozáson, amíg ő szükségesnek érzi, vagy a tréner nem javasolja más szakember felkeresését.

Benke Csilla
Egészségfejlesztő tréner
Life coach
Rekreációs edző
Preventív életmódtanácsadó
preventivcoaching@gmail.com